top of page

Etapy pielęgnacji skóry twarzy

Zaktualizowano: 10 gru 2021

Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Tobą o etapach codziennej pielęgnacji. I dlaczego tonik powinien znaleźć się w tym zestawieniu.


Dokładne oczyszczenie skóry to podstawa prawidłowej pielęgnacji

Najłatwiej chyba będzie jak punkt po punkcie omówię poszczególne etapy.

1. Oczyszczanie

2. Tonizowanie

3. Pielęgnacja.


1. Oczyszczanie

Prawidłowe oczyszczenie skóry to najważniejszy etap całej pielęgnacji.

Prawidłowe i dokładne oczyszczenie skóry pozwala nam zapewnić jak najlepszą kondycję oraz zwiększa skuteczność działania kolejnych etapów dbania o nią.

PIELĘGNACJA WIECZORNA

Każdego wieczoru musisz dokładnie oczyścić skórę zarówno z typowych dziennych zanieczyszczeń takich jak nadmiar sebum czy kurz, jak co istotne wszelkich warstw makijażu, w tym makijażu oczu. Oczyszczanie skóry zacznij od demakijażu oczu. Wybierz produkt który najbardziej ci odpowiada, na rynku jest obecnie całe spektrum produktów pozwalających dokładnie umyć twarz. Możesz użyć chusteczek oczyszczających, płynu micelarny micelarnego, olejku do demakijażu lub mleczka do demakijażu. Jeśli w pierwszym etapie oczyszczania stosujesz płyn do demakijażu bez użycia wody, przetrzyj skórę kilkakrotnie płatkami kosmetycznymi nasączonymi płynem. Jeśli zaś wykorzystujesz olejek myjący, najpierw dokładnie wmasuj olejek w suchą skórę twarzy oraz okolice oczu, następnie przy pomocy wilgotnych dłoni rozmasuj skórę i pozwól olejkowi zrobić swoją robotę i spłucz wodą. Jeśli olejek zawiera w sobie emulgator to bez porblemu zmyjesz go już za pierwszym razem.

Drugi etap oczyszczania nazywany jest myciem i polega na zmyciu za pomocą wody pozostałych w pierwszym etapie zanieczyszczeń, których nie udało się w pełni usunąć. Na tym etapie stosuje się żele, olejki myjące lub mleczka. Środek należy najpierw dokładnie rozprowadzić w wilgotnym dłoniach i dopiero potem delikatnie wmasować opuszkami palców w skórę twarzy. Na koniec dokładnie spłukać letnią wodą.

Na tym etapie możesz zastosować peeling,

by usunąć martwy naskórek, przygotować skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Pamiętaj nie rób tego codziennie !


2. Tonizowanie

Tonizowanie to obowiązkowy etap codziennej pielęgnacji, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Neutralizuje odczyn skóry który podczas oczyszczania często zaburzamy. Tonizowanie przywraca skórze równowagę, na tym etapie ni epowinno już być na skórze żadnych zanieczyszczeń.

Tonik nie ma czyścić skóry!

Toniki oraz hydrolaty, które tez często są używan en atym etapie to produkty o konsystencji wodnistej, ich istotnym celem jest silne nawilżenie skóry i z tego względu nie powinny one zawierać alkoholu ! Kosmetyki stosowane na tym etapie często zawierają surowce aktywne, które dodatkowo działają wzmacniająco na skórę. Toniki znamy już od lat, a hydrolaty ? Czym są ? Hydrolaty powstają podczas procesów destylacji materiału roślinnego, pozostała w tym procesie woda destylacyjna zawiera części składowe roślin oraz niewielkie ilości olejku eterycznego. I to właśnie jest hydrolat. Można ich używać także na okolice oczu, w porównaniu z olejkami eterycznymi są wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu, można je stosować bezpośrednio na skórę. Wiele z nich ma pH zbliżone do naturalnego odczynu naszej skóry. Hydrolaty możemy wybierać pod względem ich działania lub w zależności od upodobań zapachowych można jej mieszać ze sobą w celu urozmaicenia i wzmocnienia ich działania, są dobrze tolerowane przez osoby o wrażliwej skórze.


3. Pielęgnacja

Po oczyszczaniu najwyższa pora na pielęgnację. Jest to tak szeroki temat że omówię go dokładniej w osobnym poście. W zależności od rodzaju cery oraz jej potrzeb, a także pory roku i twojego trybu życia, dobór kosmetyków pielęgnacyjnych może być różny na przestrzeni całego roku. Najważniejsze w pielęgnacji jest jednak odpowiednie nawilżenie skóry.

Proces nawilżania opiera się na dwóch głównych działaniach:

* po pierwsze dostarczamy skórze humektantów, czyli substancji które wiążą i zatrzymują wilgoć w naskórku, dzięki temu skóra staje się nawodniona, bardziej elastyczna.

* po drugie uszczelniamy barierę lipidową skóry, dostarczając jej odpowiednich składników tłuszczowych, tak zwanych emolientów.

W dużym skrócie: najpierw nawilżające, aktywne serum, krem - potem okluzja: czyli coś o boatszej konsystencji: krem, olejek.


Pamiętaj że każda skóra, nawet tłusta wymaga nawilżenia. Musisz tylko dobrać odpowiedni kosmetyk. W zależności od rodzaju skóry i twojego wieku, warto także pomyśleć o odpowiednio dobranym kremie pod oczy. Skóra pod oczami jest cieńsza i wymaga więcej twojej miłości.

PIELĘGNACJA PORANNA

Uważj teraz, bo będzie ostro:

Rano skórę też trzeba myć ! Sama woda jej nie oczyści.

Nie oczyści, bo nie ma ku temu żadnych właściwości myjących.

Jeśli nie wierzysz polej skóre olejem i spróbuj ją zmyć samą wodą. Ciężko, prawda ?

W nocy nasza skóra także pracuje, nawet intensywniej niż w ciągu dnia, też produkuje sebum, zbiera kurz i odchody roztoczy, które z nami żyją na codzień. Dlatego musisz tę skórę dobrze umyć.

Możesz użyć do tego celu produktu, któego używasz do mycia wieczorem. Nanieś odrobinę na wilgotne dłonie, potem na skórę i dokładnie zmyj po umyciu.

Rano oczyszczanie powinno jednak być delikatniejsze, u mnie świetnie sprawdza się pianka do mycia.

Potem TONIK oraz nawilżanie.

I obowiązkowo krem z SPF, minimum 30, a najlepiej 50.

Pamiętaj, to są małe kroczki, które z czasem staną się nową rutyną, a skóra z dnia na dzień będzie piękniejsza i zdrowa.

Daj znać proszę jak Ci poszło.
8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

RETINOL

Comments


bottom of page