top of page

Jaki masz typ skóry ?

Świadoma pielęgnacja zaczyna się od rozpoznania potrzeb swojej skóry oraz dostarczeniu jej składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.


Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana.

Stan naszej skóry jest zależny od cech dziedzicznych, wieku, klimatu, środowiska (w tym rodzaju wykonywanej pracy oraz sposób w jaki żyjemy), sposobu odżywiania, napięcia nerwowego, napromieniowania słonecznego oraz sposobu pielęgnacji.

Jak więc widzisz nasza skóra ma niełatwo, ale dobierając odpowiednią pielęgnację do swojego typu cery możesz zdecydowanie poprawić jej wygląd i zdrowie.


Sprawdź swój rodzaj skóry, a ja Ci pomogę dobrać najlepszą do niej pielęgnację.

Cera normalna, najrzadziej spotykana u dorosłych, jest różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie występuje problem łuszczenia. Dobrze reaguje na niemal każde produkty pielęgnacyjne. Taka cera występuje głównie u dzieci do okresu pokwitania.


Cera sucha, jest jasna, cienka, z czasem pojawia się sieć sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, potocznie nazywanych popękanymi naczynkami. Cera taka szybko się starzeje, a niewłaściwie pielęgnowana szybko staje się cerą starczą. Duży wpływ na funkcjonowanie cery suchej ma pora roku. Już nawet około dwudziestego roku życia mogą przy takiej cerze pojawić się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, dlatego właściwą pielęgnację należy rozpocząć jak najwcześniej. Produkty pielęgnacyjne powinny zawierać jak najwięcej składników nawilżających, świetnie sprawdza się trehaloza, kwas hialuronowy, olejki.

Nie wolno zapomnieć także o ochronie przeciwsłonecznej !!

Cera tłusta, ma kolor szaro żółtawy, jest zazwyczaj gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr zimno i słońce oraz na wodę i mydło. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą, mydłami i stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Jej zaletą jest także to że w wieku starczym czy podeszłym nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Przy pielęgnacji tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulacją wydzielania sebum oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszać jej naturalną florę bakteryjną, przyczyniać się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić.

Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów skóry: jedne partie są suche inne coś tłuste. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas: czoło, noc i broda. Tak zwana strefa "T". Partie boczna natomiast są suche choć czasami można spotkać sytuację odwrotną. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować tak jak z dwoma rodzajami cery. Przy cerze mieszanej występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się w podrażnieniem zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry. Stan ten po przekroczeniu granicy fizjologii nazywa się łojotokowym zapaleniem skóry. Cera ta zazwyczaj źle reaguje na wszelkie środki kosmetyczne dlatego muszą być używane z olbrzymią ostrożnością.


Warto także wspomnieć o cerze wrażliwej. Coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (solaria), przegrzanie i suchość pomieszczenia oraz stres. Skóra wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji. Występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Ale własciciele skóry mieszanej i tłustej też są niestety narażeni na uwrażliwienie sie skóry. Dlatego właściwa pielęgnacja jest tak ważna.

Jak widzisz, aby dobrze zaopiekować się swoją skórą najważniejsze staje się jej rozpoznanie i dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. I jeszcze jeden ważny punkt!


Skóra to nasz największy organ, więc zadbaj, aby był odpowiednio nawodniony. Przy dobrym traktowaniu przedłużysz jej młodość o lata.
8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

RETINOL

Comments


bottom of page