top of page

Peelingi do pielęgnacji skóry twarzy.

Zaktualizowano: 8 lis 2022


Ładna, zdrowa skóra jest wizytówką każdej kobiety. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na świadomą pielęgnację swojej skóry. Męska pielęgnacja jest troszeczkę inna, niebawem więcej na ten temat, więc obserwujcie stronę by być na bieżąco . A teraz o peelingach i złuszczaniu.

Jakie efekty przynosi złuszczanie?

Złuszczanie polega na usunięciu zrogowaciałych komórek naskórka. Z wiekiem proces regeneracji komórek ulega spowolnieniu. Oznacza to, że organizm wolniej pozbywa się martwych komórek naskórka, aby zastąpić je nowymi. Kiedy stare komórki zaczynają gromadzić się na powierzchni skóry wygląda ona na matową, poszarzałą i szorstką. Ponadto może to powodować zaczopowanie ujść gruczołów łojowych, co w efekcie może skutkować powstawaniem zaskórników i zmian trądzikowych.

Regularne złuszczanie usuwa martwy naskórek i odkrywa nowe, świeże komórki. Pozwala to na lepszą penetrację składników aktywnych, co zwiększa ich skuteczność. Dodatkowo peelingi zwiększają przepływ krwi, powodując lepsze odżywienie skóry.


Jak działają peelingi?

- pobudzają cykl odnowy komórkowej i wspomagają proces regeneracji skóry

- usuwają zalegające komórki naskórka blokujące wchłanianie składników aktywnych z kremów czy masek - niezależnie od tego jak bogaty będzie kosmetyk nie zdoła on przedostać się przez blokadę utworzoną z martwych komórek naskórka!

- odsłaniają świeżą, czystą skórę,nadając jej miękkości i delikatności

- spłyceniu ulegają drobne zmarszczki, a plamy czy przebarwienia rozjaśniają się

- oczyszczają skórę z nagromadzonego łoju, działają seboregulująco i przeciwbakteryjne

- poprawiają wygląd pozapalnych pozostałości po trądziku.


Aby zapobiec widokowi matowej, poszarzałej i zanieczyszczonej skóry należy wykonywać taki peeling regularnie. Gwarantuję Ci, że skóra odwdzięczy Ci się z nawiązką.


Dla kogo polecane są peelingi?

Może je wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Skuteczne będą zarówno dla nastolatków - regulując nadmierne rogowacenie skóry objętej trądzikiem czy nadmiernym łojotokiem, jak również dla osób o skórze dojrzałej, w przypadku posłonecznych uszkodzeń skóry, nierównomiernego kolorytu czy przebarwień związanych z procesem starzenia.

Nie należy rezygnować z nich również w przypadku skór bardzo suchych, wrażliwych czy z trądzikiem różowatym, gdyż ich właściwe zastosowanie może przywrócić komfort skóry i jej ładny wygląd


Aby jednak tak było należy wybrać peeling odpowiedni dla Twojego typu skóry i jej potrzeb. Nie wszystko jest dla każdego.


Jaki peeling wybrać ?

Peelingi do użytku domowego możemy podzielić na 3 rodzaje:

* peelingi enzymatyczne

* peelingi kwasowe

* peelingi mechaniczne


Peelingi enzymatyczne

Opierają swoje działanie głównie na enzymach roślinnych z papai i ananasa, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. To najdelikatniejszy rodzaj peelingu, zalecany dla skór suchych, wrażliwych, naczyniowych czy z trądzikiem pospolitym w fazie aktywnej. Po zastosowaniu skóra jest odświeżona i promienna, bez wywołania efektu przekrwienia, niepożądanego u bardziej wrażliwych typów skóry.Peelingi ziarniste / mechaniczne

Najczęściej określane jako “scrub” - co oznacza ścieranie, szorowanie. Zalecane dla skór szarych, ziemistych, łojotokowych, trądzikowych ( bez stanów aktywnych). Materiałem ściernym w tym wypadku są rozdrobnione pestki owocowe, kuleczki syntetyczne czy morski piasek. Przy wyborze tego rodzaju peelingów ważną rolę odgrywa nie tylko rodzaj cząsteczek ściernych ale również ich wielkość. Jeśli lubisz tego rodzaju peelingi to zawsze staraj się wybierać peelingi z jak najmniejszymi cząsteczkami ściernymi i zwróć uwagę, by były one naturalnego pochodzenia.

Uwaga dla skór trądzikowych: zachowaj szczególną ostrożność przy tego rodzaju peelingach, gdy masz na twarzy jakiekolwiek stany zapalne, lepiej zrezygnuj z takiego peelingu, wybierz w to miejsce peeling enzymatyczny lub kwasowy

Peelingi chemiczne / kwasowe

Tego rodzaju peelingu ze względu na swoje szerokie spectrum zastosowania cieszą się coraz większą popularnością. Zalecane są dla każdego typu skóry - od wrażliwej po trądzik i skóry dojrzałe. W zależności od rodzaju substancji złuszczającej są całkowicie bezpieczne w przypadku skór wrażliwych, naczyniowych czy z trądzikiem różowatym.

Chemiczne peelingi domowe odświeżają skórę, bez widocznego efektu złuszczania. Delikatnie usuwają martwe komórki naskórka, powodując, że skóra staje się gładka, rozjaśniona i promienna. Peelingi takie można aplikować na skórę raz na tydzień.


Jaki rodzaj złuszczania wybrać?

Metoda złuszczania, a więc rodzaj peelingu powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju skóry oraz jej aktualnego stanu i potrzeb.


Jak często stosować peeling?

Optymalną częstotliwością stosowania środków złuszczających jest 1 raz w tygodniu - zwłaszcza, jeśli stosujemy maski złuszczające, peelingi mechaniczne lub intensywniejsze peelingi kwasowe.

Pamiętajmy również, że wiele kosmetyków dedykowanych do stosowania codziennie lub kilka razy w tygodniu, np. na bazie kwasów czy retinoidów (retinol, retinal) działa złuszczająco, dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego produktu o takich właściwościach.


Po każdym złuszczeniu niezależnie od jego rodzaju doskonałym uzupełnieniem będzie aplikacja serum i maski pielęgnacyjnej. Spotęguje to efekt odświeżenia skóry i dostarczy jej drogocennych składników aktywnych.

Pamiętaj, by przed ważnym wydarzeniem w życiu nie stosować nowych preparatów. Ciężko będzie Ci przewidzieć jak zareaguje skóra na dany specyfik. W takich sytuacjach wybieraj zawsze sprawdzone produkty.


Wykonaj peeling raz w tygodniu i ciesz się zdrową, promienna skórą dłużej.


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page