top of page

Rośliny w kosmetyce

czyli jak natura pomaga w walce o zdrową skórę.




Fitokosmetyki to kosmetyki oparte na surowcach pochodzenia roślinnego. Wiele roślin zielarskich stosowanych jest w kosmetyce do pielęgnacji skóry i włosów, najczęściej wykorzystywane są: dziurawiec, rumianek, lipa, podbiał, pokrzywa, świetlik.

Substancje czynne w kosmetykach to antybiotyki, azuleny, aminy, pektyny, saponiny, flawonoidy, oleje i witaminy, które mają ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry i włosów i wspomagają leczenie chorób oraz defektów kosmetycznych.


Zastosowanie i występowanie witamin mających znaczenie w kosmetyce:



* witamina A:

stosowana w leczeniu nadmiernego wysuszenia skóry, zaburzenia rogowacenia, choroby włosów, paznokci, łojotoku, trądziku, zaników wydzielania gruczołów łojowych. Występowanie: owoce dzikiej róży, pokrzywa, czarny bez, marchew, pomidory, szpinak, sałata, groszek zielony.


* witamina D

zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy, chorób alergicznych. Występowanie: marchew kozieradka


* witamina E

zastosowanie w leczeniu trądziku, chorób włosów i paznokci, chorób skóry, owrzodzeń. Występowanie: kiełki nasion pszenicy, algi, kwiat lipy, owoce dzikiej, róży, liście sałaty i kapusty, kukurydza, olej lniany.


* witamina C

zastosowanie w leczeniu przebarwień skórnych, stanów alergicznych, ropne zapalenie skóry. Występowanie: czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, rumianek, czarny bez, pokrzywa, kapusta.


* witamina B1

zastosowanie w leczeniu łojotoku, łysienia, trądziku, czyraczności. Występowanie: owoce dzikiej róży, otręby zbożowe, mniszek lekarski, drożdże, nasiona owoców strączkowych.


* witamina B2

zastosowanie w leczeniu zajadów, trądziku, schorzeń łojotokowych. Występowanie: drożdże, owoce dzikiej róży, mniszek lekarski.


* witamina B6

zastosowanie w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, wypadanie włosów. Występowanie: kiełki pszenicy, ziemniaki, drożdże .


* witamina H

zastosowanie w leczeniu łojotoku, trądziku, łuszczycy. Występowanie: ziarna pszenicy, drożdże, marchew.


* witamina F

zastosowanie w leczeniu łojotoku, łuszczycy, egzemy. Występowanie: nasiona lnu, słonecznika, soi.


Rośliny w kosmetyce


Dziurawiec.

Wyciąg z kwiatu dziurawca pobudza procesy regeneracyjne w skórze przeciwdziała zmarszczkom i wspomaga odnowę naskórka, jak również zapobiega przekrwieniu skóry, co czyni go przydatnym w pielęgnacji cery wrażliwej i naczyniowej, ze skłonnością do trądziku różowatego. Preparaty z zawartością dziurawca nie powinny być stosowane na skórę poddawanej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ponieważ mogą wywołać reakcję uczuleniową.


Rumianek

działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, łagodzi podrażnienia oraz przeciwdziała reakcjom alergicznym, wchodzi w skład wielu przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej kosmetyków, takich jak kremy, mleczka kosmetyczne, toniki.


Lipa drobnolistna:

kwiat lipy drobnolistnej stosowany jest w preparatach hipoalergicznych, zawiera dużą ilość flawonoidów, garbników, witaminę PP, aminokwasy oraz leki eteryczne Śląsk i inne działa przeciwzapalnie i zmiękczające ochronić skórę wrażliwą i ogacić łagodzi podrażnienia


Podbiał pospolity

bogaty jest śluzy, garbniki, flawonoidy jak również fitosterole cholinę, gorycze i inne. Wyciąg z kwiatów i liści podbiału stosowany jest w olejkach do kąpieli, w maściach, kremach, także w kremach oczyszczający skórę łojotokową, szamponach przeciwłupieżowych.


Pokrzywa

zwyczajna: surowcem kosmetycznym w pokrzywie zwyczajnej są liście, zawierające kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, garbniki, fitosterole ,chlorofil, białka, witaminy i inne. Roślina ma działanie bakterio i grzybostatyczne. Dzięki zawartości krzemionki poprawia jędrność i ukrwienie skóry, wykorzystywana jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych oraz szamponach przeciwłupieżowych.


Świetlik łąkowy

ma działanie przeciwzapalne zapobiega stanom alergicznym oraz podrażnieniom jest składnikiem preparatów łagodzących Zmęczenie czy podrażnienie oczu jak również pomaga w zapaleniach spojówek i brzegów powiek

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page