top of page

SPF wszystko co musisz o nim wiedzieć.


Już tyle zostało tej kwestii powiedziane, że człowiek myśli, że wie wszystko, albo wręcz przeciwnie, już się wszystko miesza i wśród tylu informacji ciężko znaleźć te prawdziwe.


Ja opowiem Ci jak wygląda to z naukowego punktu widzenia i jak to wygląda z mojego doświadczenia, zarówno w życiu jak i pracy.

Ale najpierw kilka faktów.


Czym jest to promieniowanie UV ?

Promieniowanie UV (ultraviolet) to rodzaj elektromagnetycznego promieniowania pochodzącego ze słońca.

Składa się ono z trzech głównych typów: UV-A, UV-B i UV-C.UV-C jest absorbowane przez atmosferę ziemską i nie dociera do naszej skóry, więc tak naprawdę tylko UV-A i UV-B są głównymi rodzajami, które mają realny wpływ na ludzką skórę.


UV-A: Jest to długofalowe promieniowanie UV, które przenika głęboko do skóry. Może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry, zmarszczek, przebarwień, plam starczych, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Jest na tyle silne, że bez problemu przenika przez szyby, dlatego nawet jak jedziesz autem i świeci słońce, możesz się poparzyć, albo jak siedzisz w domu przy oknie - to samo.


UV-B: ma krótszą długość fali niż UVA, co oznacza, że przenika ono płycej w skórę. Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do oparzeń słonecznych oraz raka skóry, ponieważ może uszkadzać DNA komórek skóry.

Jak zatem widzisz, promieniowanie UV ma znaczący wpływ na naszą skórę, zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu.


A teraz o filtrach.

Teraz, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną, istnieją różne metody ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, w tym stosowanie kremów i mleczek z filtrem UV. Zacznij najpierw od odrobiny teorii.


Filtr UV: Są to substancje zawarte w kremach do opalania, które absorbują lub rozpraszają promieniowanie UV, chroniąc skórę przed jego szkodliwym działaniem.


Istnieją dwa główne rodzaje filtrów UV: organiczne (chemiczne) i nieorganiczne (mineralne).


Jaka jest między nimi różnica ?


Filtry organiczne absorbują promieniowanie UV, podczas gdy filtry nieorganiczne odbijają je.Filtry mineralne, czyli fizyczne, nieorganiczne filtry stosowane w kremach z filtrem, obejmują tlenek cynku (Zinc Oxide) oraz dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide).


Charakteryzują się one zdolnością tworzenia warstwy ochronnej na powierzchni skóry, która pełni rolę mechanicznej bariery, odbijając i absorbując promieniowanie UV. Dzięki temu zapobiegają przenikaniu promieniowania UV do skóry, minimalizując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez słońce.


Tlenek cynku zapewnia kompleksową ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. W przypadku kremów opartych wyłącznie na dwutlenku tytanu, konieczne jest dodanie dodatkowych filtrów chemicznych, aby zapewnić pełną ochronę przed promieniowaniem UV.


Korzyści wynikające z zastosowania filtrów mineralnych mogą przemawiać zwłaszcza do osób o wrażliwej skórze lub po zabiegach, ponieważ działają one na powierzchni skóry, minimalizując ryzyko reakcji alergicznych. Ich działanie jest natychmiastowe, co oznacza, że można bezpiecznie wyjść na słońce zaraz po ich nałożeniu.

Filtry te są również bardziej stabilne w warunkach słonecznych. Dodatkowo, tlenek cynku ma właściwości matujące, co może być korzystne dla osób z problemem nadmiernego wydzielania sebum.


Warto również zauważyć, że filtry mineralne, zwłaszcza te w wersji nie-nano, są często stosowane w kremach do opalania dla niemowląt, co świadczy o ich bezpieczeństwie i dobrze udokumentowanym działaniu.

Dodatkowo, nie budzą one kontrowersji związanych z ich wpływem na środowisko naturalne.

Należy jednak mieć na uwadze, że filtry mineralne w wersji nie-nano mogą być nieco niewygodne w użyciu - kosmetyki z nimi często mają gęstą konsystencję, a tlenek cynku może pozostawić biały film na skórze.

Problem ten został częściowo rozwiązany poprzez rozdrobnienie cząsteczek tlenku cynku i dwutlenku tytanu do postaci nanocząsteczek, które są mniej widoczne na skórze.


Filtry chemiczne, zwane również organicznymi, to grupa substancji chemicznych na bazie węgla, które absorbuje promieniowanie UV i przekształca je w energię cieplną.

Wśród nich warto wymienić Tinosorb S, Tinosorb M, Mexoryl SX, Mexoryl XL oraz Uvinul A Plus, które obecnie uważane są za najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne.

Filtry chemiczne charakteryzują się lekką konsystencją, co ułatwia ich aplikację i sprawia, że są one praktycznie niewidoczne na skórze.

Można je znaleźć w różnych formułach, od kremów po żele i emulsje, co ułatwia dopasowanie produktu do potrzeb skóry. Ponadto, ze względu na ich zdolność do penetracji skóry, są one zazwyczaj bardziej wodoodporne.


Jak wysoki filtr wybrać ?

SPF (Sun Protection Factor): To wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, który informuje nas, jak długo krem może chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi. Im wyższy SPF, tym dłużej skóra pozostaje chroniona. Oczywiście końcowy efekt ochrony zależy od wielu czynników, od typu skóry, od pory dnia kiedy wystawiasz się na słońce, od tego czy replikujesz krem czy nie.


W kosmetologii i dermatologii posługujemy się skalą Fitzpatricka, aby określić fototyp skóry. To sześciostopniowa skala, która pokazuje jak szybko dany typ się spali na słońcu, a tym samym jak wysoka ochronę przeciwsłoneczną zastosować.


Im bledszy Twój naturalny odcień skóry, tym więcej ochrony przeciwsłonecznej potrzebujesz aby chronić się przed poparzeniem słonecznym, rozwojem nowotworu skóry i przedwczesnym starzeniem się skóry.A który krem wybrać ?

Zacznijmy może od oznaczeń, które znajdziesz na opakowaniach kosmetyków.


Na kosmetykach przeciwsłonecznych znajdują się różne oznaczenia dotyczące ochrony przeciwsłonecznej.


Oto najczęściej spotykane oznaczenia:


SPF (Sun Protection Factor): Oznacza stopień ochrony przeciwsłonecznej. Informuje o tym, jak długo krem chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi. Na przykład SPF 30 oznacza, że można pozostać na słońcu 30 razy dłużej niż bez ochrony, nie ryzykując oparzenia.


Broad Spectrum: Oznacza, że produkt chroni zarówno przed promieniowaniem UV-A, jak i UV-B. Jest to istotne, ponieważ oba rodzaje promieniowania mają szkodliwy wpływ na skórę.


Water Resistant: Wskazuje, że produkt utrzymuje swoją skuteczność przez określony czas w kontakcie z wodą lub poceniem się. Istnieją dwa oznaczenia tego rodzaju: "40 minutes" lub "80 minutes", które określają czas, przez który produkt jest wodooporny.


PPD + liczba - im wyższa liczba tym lepsza, Dla przykładu, PPD 42 to bardzo szeroki zakres ochrony przed UVA.


UVA w kółeczku - takie oznaczenie na kosmetyku z filtrem sygnalizuje, że przy SPF 50 ochrona PPD wynosi minimum 16,67.


PA ++++ ilość plusów sygnalizuje rodzaj ochrony. + to najsłabszy zakres, ++++ to najszerszy - to oznaczenie azjatyckie i jest wykorzystywane najczęściej przez marki japońskie i koreańskie.

To ile tak napraw∂ę możesz się smażyć na słońcu ?

Co do czasu, jaki możesz bezpiecznie spędzić na słońcu, stosując kremy z różnymi SPF, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas ten zależy od wielu czynników, takich jak typ skóry, intensywność promieniowania UV, pora dnia itp.


Jednak przykładowo, stosując krem z SPF 30, możesz pozostać na słońcu około 30-krotnie dłużej niż bez ochrony. Ale warto pamiętać, że nawet przy wysokim SPF należy regularnie nakładać krem i unikać nadmiernego wystawiania się na słońce, szczególnie w godzinach największego nasilenia promieniowania.


Jak to jest z ta witaminą D ?

Co do wpływu ochrony przeciwsłonecznej na absorpcję witaminy D, istnieje pewne ryzyko, że nadmierne stosowanie kremów z filtrem UV może ograniczyć produkcję witaminy D w organizmie.


Witamina D syntetyzowana jest w skórze w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV-B. Jednak regularne stosowanie kremów z filtrem UV może ograniczyć dostępność promieniowania UV-B, co może zmniejszyć produkcję witaminy D.


Dlatego ważne jest, aby dbać o równowagę między ochroną przeciwsłoneczną a wystarczającą ekspozycją na słońce, aby organizm mógł produkować wystarczającą ilość witaminy D.


Dobrze dobrana ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zdrowia skóry i ogólnego samopoczucia, ale należy pamiętać o zachowaniu równowagi między ochroną a naturalnymi korzyściami ekspozycji na słońce.


A promieniowanie niebieskie ?

Co do promieniowania niebieskiego (HEV - High Energy Visible), istnieje coraz więcej badań sugerujących, że może ono mieć negatywny wpływ na skórę.

Jest to promieniowanie z naszych komputerów, telewizorów i telefonów. Przez ostatnich kilka lat naukowcy coraz więcej czasu poświęcili i poświęcają temu zjawisku.


Niektóre badania sugerują, że promieniowanie HEV może przyspieszać starzenie się skóry, powodować nadmierne pigmentacje, a nawet prowadzić do uszkodzeń DNA.


Jednak potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć ten wpływ i opracować strategie ochrony przed promieniowaniem HEV.

W międzyczasie ograniczanie ekspozycji na urządzenia emitujące to promieniowanie oraz stosowanie kremów z ochroną przeciwsłoneczną, które również chronią przed promieniowaniem HEV, może być rozsądnym podejściem do dbania o zdrowie skóry.


Dodatkowe wsparcie.

W przeciwdziałaniu fotostarzeniu się skóry wskazane jest także stosowanie preparatów kosmetycznych regenerujących naturalną barierę ochronna skóry, przywracających właściwe nawilżanie skóry, usuwających nadmiar warstwy rogowej oraz zapobiegających jej dehydratacji.


Istnieje wiele antyoksydantów roślinnych, które hamują toksyczne działanie uv i aktywnych rodników tlenowych.

Większość antyoksydantów roślinnych określa się mianem flawonoidów, karotenoidów i polifenoli, a ich najlepszym źródłem są dobrej jakości produkty spożywcze.

Działanie zapobiegające fotostarzeniu skóry wykazują m.in. owoce granatu, zielona i czerwona herbata, jeżówka, awokado i czosnek. Warto włączyć je do swojej diety.


Warto również odżywiać skórę naturalnymi antyoksydantami (lub preparatami naturalnymi, które są ich dobrym źródłem), aby wspomóc jej naturalne właściwości w zakresie anty-oksydacji (m.in. witamina A, witamina C, pochodne β-karotenu i inne karotenoidy, np. likopen).


A jaki jest najlepszy krem z filtrem ?

Ten, którego będziesz używać z przyjemnością. Tak naprawdę liczy się tylko to, bo najważniejsza informacja jaką powinnaś wynieść z tego postu, to to, że jakikolwiek krem kupisz, zadziała tylko wtedy kiedy go użyjesz.

A jaką ma mieć konsystencję czy formę zależy tylko od Twoich osobistych preferencji.


Zapraszam na mojego Instagrama, tam opowiem więcej o moich ulubieńcach. A jeśli jeszcze nie zapisałaś się do Newslettera, to gorąco Cię namawiam. W ten sposób nie przegapisz kolejnych równie ciekawych informacji z pierwszej ręki od eksperta od skóry.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

RETINOL

Comentarios


bottom of page