top of page
Zdjęcie autoraKatarzyna

Stres i skóra

Jak tu unikać stresu, jak całe życie mamy z nim do czynienia, na każdym niemal kroku, codziennie.

Demonizowanie stresu, a właściwie kortyzolu też nie do końca jest na miejscu, bo reakcja naszego organizmu w sytuacjach zagrażających naszemu zdrowiu czy życiu, jest jak najbardziej właściwa.

Jak więc podejść do tego jeża, żeby się nie pokaleczyć ?


Zacznijmy może od krótkiego opisu czym ten stres tak napraw∂ę jest i jakie reakcje zachodzą w organizmie, gdy kortyzol wkracza do akcji.


W reakcji stresowej biorą udział układ współczulny oraz oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Układ współczulny zostaje aktywowany natychmiast po zadziałaniu stresora, co prowadzi do pobudzenia nadnerczy i produkcji adrenaliny i noradrenaliny, w międzyczasie podwzgórze zaczyna produkcję kortykotropiny, która stymuluje korę nadnerczy do produkcji kortyzolu, czyli tzw hormonu stresu.


I o ile krótkotrwały stres nie przyniesie większych szkód, o tyle długotrwały może mieć negatywny wpływ na kondycję Twojej skóry, jak i na ogólną kondycję organizmu.


Liczne badania potwierdzają, że skóra jest organem, będącym bezpośrednim odbiorcą stresu oraz celem reakcji na stres.


Oto kilka negatywnych skutków, w jaki długotrwały stres może wpływać na skórę i organizm:

Przyspieszenie procesu starzenia się skóry: Długotrwały stres może przyspieszyć proces starzenia się skóry poprzez zwiększenie produkcji wolnych rodników, co może prowadzić do utraty elastyczności skóry, powstawania zmarszczek i utraty blasku.


Zaostrzenie problemów skórnych: Stres może zaostrzyć istniejące problemy skórne, takie jak trądzik, łuszczyca, egzema czy łysienie plackowate. Może to być spowodowane reakcjami zapalnymi w organizmie, które wpływają na stan skóry.


Pogorszenie zdolności regeneracyjnych skóry: stres może zakłócić zdolność skóry do regeneracji i naprawy uszkodzeń. To może prowadzić do wolniejszego gojenia się ran, trudności w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry i zwiększonej podatności na infekcje skórne.


Zaburzenia hormonalne: Stres może wpłynąć na poziomy hormonów w organizmie, co może mieć wpływ na kondycję skóry. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum, zwiększonej wrażliwości skóry czy pojawienia się trądziku.

Cała gama negatywnych skutków.




Ważne jest, aby radzić sobie ze stresem i szukać zdrowych sposobów jego redukcji, takich jak regularna aktywność fizyczna, medytacja, relaksacja czy terapia.


Dlaczego w ogóle pisze o stresie ?

Stres stanowi współcześnie jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Przynajmniej 25% chorób skóry ma swój podłoże w psychice, krótkotrwały stres działa stymulująco na układ hormonalny, jednak jego stan przewlekły może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu autoimmunologicznego. Idą dalej, zamykamy znowu błędne koło, w którym stres zaostrza schorzenia skóry, a te zaostrzone stany, takie jak trądzik, egzemy, łuszczyca zaostrzają poziom stresu.

I błędne koło się zamyka.




Jak w takim razie sobie z tym radzić ? Oprócz pielęgnacji zewnętrznej warto pomyśleć o umyśle. Tutaj dzieje się prawdziwa magia.


Oto kilka pomysłów na radzenie sobie ze stresem:


Medytacja: Regularna praktyka medytacji może pomóc w redukcji stresu, uspokojeniu umysłu i poprawie ogólnego samopoczucia. Znajdź kilka minut dziennie na medytację, skupienie się na oddechu i relaksację. Znajdź swój sposób na medytację, każdy sposób, ktory Ci pomoże jest dobry.


Ćwiczenia fizyczne: Regularna aktywność fizyczna, taka jak spacery, jogging, joga czy trening siłowy, może pomóc w redukcji stresu poprzez uwalnianie endorfin – substancji odpowiedzialnych za uczucie szczęścia i relaksu.


Słuchanie muzyki relaksacyjnej: Muzyka ma działanie relaksujące i może pomóc w redukcji stresu. Znajdź ulubioną muzykę relaksacyjną i pozwól sobie na chwilę relaksu przy dźwiękach. A jeśli delikatna muzyka ci nie odpowiada, włącz coś szybkiego, wykrzycz się, wytańcz, poskacz. Nie dość, że aktywujesz w ten sposób endorfiny, to dodatkowy ruch zadziała kojąco na nerwy i umysł.


Oddychanie głębokie: Ćwiczenia oddychania głębokiego mogą pomóc w redukcji napięcia i stresu. Skoncentruj się na głębokim, spokojnym oddychaniu, wdechach i wydechach.


Zapisywanie myśli: Pisanie dziennika, notowanie myśli i emocji może pomóc w uporządkowaniu myśli i redukcji stresu. Wyrażanie swoich uczuć na papierze może być terapeutyczne. Zapisywanie myśli i uczuć, a potem np. palenie kartek, na których były zapisane ma niezwykle terapeutyczny wpływ. To stara technika, która jest stosowana na całym świecie od lat.


Relaksacja mięśniowa: Ćwiczenia relaksacji mięśniowej, takie jak progresywna relaksacja mięśni czy joga nidra, mogą pomóc w rozluźnieniu ciała i umysłu.


Rytuały relaksacyjne: Stwórz dla siebie rytuały relaksacyjne, które pomogą Ci się uspokoić i zrelaksować, np. ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi, aromaterapia czy czytanie ulubionej książki przed snem.


Terapia sztuką: Malowanie, rysowanie, tworzenie biżuterii czy inne formy twórczości artystycznej mogą być terapeutyczne i pomóc w wyrażeniu emocji oraz redukcji stresu.


Pamiętaj, że istnieje wiele różnych metod radzenia sobie ze stresem, dlatego warto eksperymentować i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom. Regularne praktykowanie technik relaksacyjnych może pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej i fizycznej w codziennym życiu.


Jeśli chcesz poznać moje techniki relaksacyjne, zapraszam tutaj:



6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DARMOWY KREM SPF

Comments


bottom of page