top of page

Tonik czy Hydrolat. Co wybrać ?

Tonikom i hydrolatom przypisuje się podobne działanie, często używa się ich zamiennie w pielęgnacji. A czym tak właściwie one są?

Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym, uzyskanym w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części (np. liści lub kwiatów), podczas którego pozyskuje się olejki eteryczne. To, co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli rozpuszczalne w wodzie części składowe roślin oraz niewielkie ilości olejku eterycznego (w stężeniu od 0,5 do 1%), to właśnie hydrolat. Przez długi czas hydrolaty były uznawane za produkt uboczny powstały w efekcie pozyskiwania olejków. Zaczęło się to zmieniać, gdy odkryto, że woda podestylacyjna ma właściwości pielęgnacyjne i doskonale sprawdza się w roli toniku do twarzy oraz jako składnik kosmetyków.


Tonik jest płynem na bazie wody i zawiera w swoim składzie różnego rodzaju składniki o właściwościach wspomagających pielęgnację skóry. Najczęściej są to oleje i ekstrakty roślinne, różnego rodzaju substancje czynne, witaminy, konserwanty i substancje zapachowe. Często są też tworzone na bazie hydrolatów. Toniki służą przed wszystkim do wyrównania pH skóry po jej umyciu, nawilżają, koją skórę, dostarczają jej potrzebnych składników odżywczych, przygotowują ją do dalszych etapów pielęgnacji.Czym różnią się od siebie te dwa kosmetyki, które stosuje się niemal w ten sam sposób i oczekuje od nich podobnego działania?


Przede wszystkim składem, ale nie tylko.

Hydrolaty stosuje się jako składniki kosmetyków, wzbogaca nimi kremy, albo nawet zastępuje nimi fazę wodną w kremach. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że hydrolat może być kosmetykiem o wielu przeznaczeniach i służyć do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała oraz samodzielnie robionych kosmetyków. Jednak najczęściej stosuje się hydrolaty właśnie jako toniki do twarzy albo odświeżające mgiełki o tonizującym działaniu. W hydrolatach znajduje się tylko woda podestylacyjna (czyli hydrolat) i konserwant, który pozwala zachować świeżość produktu i chroni go przed zepsuciem. Hydrolaty są świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, dlatego dodatek konserwantu jest w nich niezbędny. Dla zachowania ich łagodnego działania na skórę do hydrolatu dodaje się zazwyczaj bezpieczne konserwanty akceptowane przez Ecocert, np. Sodium Benzoate.

Jeśli kupujesz hydrolaty bez konserwantów i nie chcesz ich dodawać do tych produktów, przechowuj hydrolat w lodówce i pamiętaj o krótkim terminie jego przydatności.

Toniki do twarzy też mogą być kosmetykami w 100% naturalnymi i wielu producentów kosmetyków naturalnych ma takie toniki w swojej ofercie. Ich skład jest najczęściej na bazie hydrolatu roślinnego, którego działanie wzmacniają ekstrakty, oleje i inne składniki pochodzące z roślin. Toniki mogą także zawierać kwasy, składniki aktywne, które pomagają wyrównać pracę gruczołów łojowych, pomagają wyrównywać koloryt skóry, dbają o jej mikrobiom. Każdy typ skóry, każdy problem skóry znajdzie produkt odpowiedni dla niej. Pamiętaj jednak by toników kwasowych nie używać do codziennej pielęgnacji, tylko grubsza, tłusta lub mieszana skóra dobrze poradzi sobie z takim tonikiem przy codziennym stosowaniu. Mają cudowne działanie, ale w tym przypadku mniej znaczy więcej.


Co zatem wybrać ?


Musisz przeanalizować potrzeby swojej skóry. Pamiętaj, że to także może się zmieniać, zależnie od pory roku, otoczenia, hormonów. Obserwuj skórę i staraj się zaspokajać jej potrzeby w danym momencie. Tonik sprawdzi się zawsze, dobierz go pod względem składników aktywnych, takich które pomogą Ci rozwiązać dany problem.

Najlepszym rozwiązaniem jest chyba posiadanie obu tych kosmetyków w swojej łazience. I stosować je zamiennie. Pamiętaj też, że hydrolat może pomóc także przy pielęgnacji ciała, skóry głowy i włosów, idealnie sprawdzi się jako podkład pod olejowanie.

Więcej tutaj:
A ty co wolisz do codziennego stosowania ? Z chęcią usłyszę.
14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page